ALE BEZ NAŠICH PRAVOMOCÍ NÁM TU PŠENKA NEPOROSTE.

Bageta

Bageta patří k oblíbenému druhu chleba v celém světě a to snad proto, že její kořeny a původ lze najít ve Francii kde si na domácí pochoutky  rozhodně potrpí.
                                                                                                                    
Chléb podobný Bagetě byl ve Francii pečen už v 17. století a chléb zvaný ne Baguette ale Pain long et mince či Pain long et grain v překladu dlouhý a tenký chleba byl vyhlášený v celé Francii.
                                                                                                                   
Název Baguette přišel do obliby teprve roku 1920 a to v době 1. Světové války kdy nová vyhláška ovlivnila pečení chleba v hodinách nočních. Nové pravidlo znělo, že nikdo nesmí pracovat  mezi 10:00 a 4:00 hodinou ranní, být zaměstnán či jinou činnost vykonávat.
                                                                                                                   
Toto nařízení značně ovlivnilo pekařské mistry kteří potřebovali více času na přípravu kulatého či oválného chleba a nemohli tak dopravit čerstvý chléb ráno až na stůl. Řešením se stala novinka s názvem Baguette která měla v průměru 5 až 10 cm a bylo ji tedy možné upéci mnohem rychleji nežli kulatý chléb.
                                                                                                                   
Baguette která do Francie přicestovala až z Vídně a jejíž název lze ve Francii nalézt také pod názvem Vídeňský chléb se spolu s máslem a džemem stala oblíbenou pochoutkou Francouzské snídaně. Bagety byly dokonce tak populární, že ji Francouzi přijali jako symbol jejich země.
                                                                                                                   
Rovněž se zde dodržuje i její receptura která je u Bagety velmi prostá. Na tento recept je potřeba pouze mouka, voda, droždí a dobře rozpálená pec která dá tomuto chlebu tu správnou kůrku. Zde je recept na její přípravu.
                                                                                                                   
Na Bagetu si připravíme 3 hrnky polohrubé mouky, 1,5 hrnku vlažné vody, 15 g. kvasnic či 5 g. těch sušených a 1.5 lžičky soli.
                                                                                                                   
Pokud k pečení Bagety používáte kvasnice pak je nejdříve rozpusťte ve vodě k tomu určené. Vše poté smíchejte v misce a vytvořte těsto velmi kypré na dotek. Těsto na 2 Bagety pak přikryjeme a necháme půl hodiny kynout.
                                                                                                                   
Po této době těsto vyjmeme a položíme na stůl nebo pomoučněnou desku a vytvoříme z něj bochánek který poté rozdělíme na 2 poloviny.
                                                                                                                   
Bagety vytvarujeme rukama a necháme přikryté dalších 50 minut v teple. Po uplynutí daného času je můžeme přeříznout párkrát nožem a vložit do předehřáté trouby na 250°C.
                                                                                                                   
Bagety tak pečeme 20-25 minut do té doby než získají svůj zlatavý povrch. Dobré je také dát pod plech na pečení onivzdornou nádobu s vodou pro lepší křupavou kůrku.