ALE BEZ NAŠICH PRAVOMOCÍ NÁM TU PŠENKA NEPOROSTE.

English Muffins

Tradice pečení chleba v Anglii je rovněž velmi dlouhá a pod termínem Anglický chleba si jistě představíme ten Toustový. Z Anglie se takovýto chleba dostal do celého světa a pečení ve formě buďto hliněné či plechové je zde datováno už v 17. století.
                                                                                      
Bílý chléb byl oblíbený nejvíce u aristokracie a jak už to bývá chudině zbyl ten tmavý. Tento chleba byl pečen pouze u pekařských mistrů a ti byli váženi ale také i trestáni vězením pokud chlebu ubírali na váze.
                                                                                      
Velmi známým druhem chleba se v Anglii stal chléb s názvem English Muffin. Tato pochoutka je rovněž známá i v Americe a stala se základem americké snídaně. English Muffin však nevynalezli v Americe nýbrž v Anglii a to už v 10.století tohoto letopočtu.
                                                                                      
K objevení tohoto chleba nedošlo náhodou a byl za ním jak už to bývá ukrytý hlad. Pověst říká, že objev učinili sluhové tamní Viktoriánské společnosti a k zhotovení prvního English Muffinu bylo použito zbytků z chleba do kterého přidali zákvas a upekli jej na horké pánvi.
                                                                                      
English Muffin shledán velmi chutným byl od těchto dob pečen a zvěstován jako znamenitá pochoutka. V Anglii se English Muffiny pekly například se sušenkami a bramborovou kaší a English Muffin se podával k odpolednímu čaji.
                                                                                      
Později se tento chleba dostal i do Ameriky a to díky zásluze pana Samuela Bath Thomase který jako přistěhovalec si v New Yorku otevřel v roce 1880 vlastní pekárnu. I zde měly English Muffiny obrovský úspěch a podávaly se i v těch nejlepších hotelech. V dnešních dnech je možné si Thomasovy Muffiny možné koupit také a rozhodně jsou jedny z nejlepších na trhu. Pro kulináře však doporučím upéct si tento chleba doma neboť recept byť jen z mouky je velmi jednoduchý.
                                                                                      
Na Anglický chleba potřebujeme 1 šálek mléka, lžíci a půl roztopeného másla, velkou lžíci cukru, 1 vejce, 3 hrnky chlebové mouky, 20 g kvasnic či 5 g těch sušených a špetku soli. To vše promícháme v misce či pekárně.
                                                                                      
Po vytvoření bochánku těsto přikryjeme a necháme alespoň hodinu kynout. Po vykynutí těsto přemístíme na pomoučněnou desku a rozdělíme jej větší sklenicí na 6 dílů. English Muffiny poté vytvarujeme rukama do kulata a necháme dalších 30 minut kynout v teple.
                                                                                      
Péct je budeme na horké pánvi kterou lehce potřeme máslem či sádlem. Pánev by měla být posypána hrubou žitnou či kukuřičnou moukou ať se nám Muffiny nepřipečou. Chleba takto pečeme asi 12 minut za střední teploty na každé straně až dostanou zlatavý povrch.
                                                                                      
Angličané rovněž dbají na regule při stolování a rozhodně trvají na rozdělení Muffinu podél pouze vidličkou a nikdy ne nožem.